KEDLUBEN


Kedlubna obsahuje značné množství vápníku. Při kuchyňském zpracování se mají upotřebit i mladé zelené listy, které obsahují třikrát více vápníku než bulvy a mají rovněž více karotenu a vitamínu C.

Pěstují se odrůdy rané, letní a pozdní. Dále se liší barvou a to bílé nebo modré. Nejranější sklizeň dávají bílé rané odrůdy, např. Libochovická, Moravia, Olmia. Jejich vegetační doba je 90-110 dní. Vysazujeme je ve sponu 25x25 cm v polovině dubna. Při výsadbě dbáme na to, abychom sazenice vysadili tak hluboko, jak rostly v pařeništi. Bílé rané odrůdy nesnášejí vyšší teploty počátkem léta. Proto pro sklizeň v tomto období vysazujeme raději o 14 dní později modré rané odrůdy, např. Azur, Modran, které nedřevnatí tak snadno jako bílé odrůdy. Jejich vegetační doba je 90 dní.
Pro letní sklizeň je vhodná Kozmanova modrá, jenž má vegetační dobu 110 dní a vysazujeme ji ve sponu 25x25 cm v první polovině května.
Pro podzimní sklizeň lze pěstovat rané odrůdy, jejichž sazenice musíme vysazovat nejpozději do půli srpna. Odrůdy pěstované pro podzimní sklizeň sázíme ve sponu 40x30 cm.
Pro zimní uskladnění pěstujeme pozdní odrůdu Gigant, která dává velmi vysoké výnosy (bulvy o hmotnosti až 5kg). Má delší vegetační dobu 130 dní, a proto ji musíme vysazovat ve sponu 50x50 cm již v květnu. Snese mráz až do -12°C. Bulvy zbavené listů a uložené i s kořeny ve studeném sklepě vydrží přes zimu až do května.

Kedlubny pěstujeme na středně těžkých, snadno záhřevných půdách, bohatých humusem a živinami, nejlépe s neutrální nebo slabě zásaditou reakcí. Záhony před výsadbou přihnojíme 80g CERERITU na 1m2. Kedlubna nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem. Vysazujeme jen silné, ale přitom mladé, rychle vypěstované sazenice, které mají ještě děložní lístky a 2-3 pravé lístky. Sadba se nesmí ve svém vývinu zastavit suchem nebo chladem, protože by takové rostliny měli tendenci vybíhat do květu a bulvy by nebyly kvalitní. U raných odrůd je nejlepší hrnkovaná sadba, vypěstovaná z výsevů semena do truhlíků nebo poloteplého pařeniště v únoru. Sazenice kedluben pro letní sklizeň vypěstujeme ve studeném pařeništi, vyséváme v první polovině dubna. Semeno raných odrůd pro podzimní sklizeň vyséváme na výsevný záhon během června.
Vysazené sazenice musí růst rychle a bez přerušení. Za sucha by jejich bulvy dřevnatěly, po náhlém větším zalití by praskaly. Proto musíme půdu udržovat stále stejnoměrně vlhkou, a to jak častým a pravidelným zaléváním, tak i okopáváním.

První bulvy raných kedluben sklízíme, když dosáhnou velikosti 4 cm. Dbáme, aby zůstaly křehké a nedřevnatěly. Pozdní kedlubny sklízíme před začátkem mrazů. Pro krátkodobé uskladnění je ukládáme zbavené kořenů a listů do polic ve sklepě. Pro dlouhodobější skladování je zakládáme i s kořenovým balem do vlhkého písku nebo země v chladném sklepě nebo ve vyvezeném pařeništi, které přes zimu chráníme okny a slaměnými rohožemi před promrznutím.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
08.03.2000 19:30
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : kocand01@pre.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.
Webmaster: Petr Kocanda © 1998